Czy nurkowanie w Egipcie jest bezpieczne.

Planując nurkowanie lub snorkling w Morzu Czerwonym w Egipcie dowiedz się co zamieszkuje rafy koralowe, jakie zwierzęta żyją w wodzie, które z nich mogą potencjalnie być niebezpieczne i jak zachowywać się w wodzie. 

Zbierz informacje, bądź ostrożny a prawdopodobieństwo bycia zranionym przez zwierzę będzie bliskie zeru. Większym niebezpieczeństwem będzie poparzenie słoneczne podczas pływania na powierzchni wody. 


Jak zachowywać się w Morzu Czerwonym

 • płyń wzdłuż rafy koralowej a nie nad nią - rafy zwykle są tuż pod powierzchnią wody
 • niczego nie dotykaj, nie stawaj na rafie koralowej
 • nie dokarmiaj zwierząt - dokarmianie zaburza równowagę biologiczną 
 • nie wyrzucaj śmieci do morza
 • nie zbieraj muszli - większość jest zamieszkała lub niebawem będzie (np. kraby rosnąc wymieniają się muszlami)
 • nie zbieraj innych zwierząt, nie dotykaj koralowców
 • nie goń zwierząt i nie dotykaj ich
 • jeśli robisz zdjęcia lub kręcisz film nie płosz zwierząt i zwracaj uwagę gdzie i jak płyniesz
 • nie chodź snorklować (oraz oczywiście nurkować) samemu bez partnera
 • jeśli wchodzisz do wody z brzegu załóż ochronne buty
 • jeśli pływasz po powierzchni zabezpiecz się przed słońcem - załóż koszulkę lub cienki skafander neoprenowy
 • nie wchodź do wody w nocy (chyba, że jest to zorganizowane nurkowanie nocne)
 • sprawdź z wyprzedzeniem lokalne warunki (wiatr, odpływ, fale, prądy itp.)

nurkowanie Morze Czerwone niebezpieczeństwaUgryzienia

Odpowiedź na pytanie, dlaczego ryby mogą zachowywać się agresywnie, jest oczywista i prosta. Bronią swojego terytorium. W ten sposób mogą na przykład "atakować" nas popularne błazenki, które ochraniają ukwiał, w  którym mieszkają. Niektóre gatunki ryb pilnują swoje gniazda, na przykład rogatnice, które latem formują w piasku lejki z  ikrą i atakują każdego, który się zbliży.

Ryby pilnują swojego terytorium pływając nad nim. Ryby informują o swoich zamiarach - płyną szybko w  kierunku intruza. W takiej sytuacji najlepiej się powoli oddalić i  płynąć w innym kierunku.

Pierwsza pomoc w przypadku ugryzienia: dezynfekcja, ewentualne opatrzenie rany i/lub wizyta u lekarza.


nurkowanie, Hurghada, niebezpieczeństwaUkłucie jadowitym kolcem

W Morzu Czerwonym żyją zwierzęta, które mają jadowite kolce. Należą do nich: skrzydlice, skorpeny, szkaradnice oraz jeżowce i niektóre płaszczki. 

Kolce służą tym zwierzętom do obrony. Same z siebie nie zaatakują. Jeśli wchodzisz do wody z brzegu - załóż ochronne buty z twardą podeszwą. Przydadzą się również, gdy staniesz na ostry kamień. Jeśli pływasz na rafie koralowej - zachowaj odpowiednią odległość, nie dotykaj ani nie stawaj na rafie. Te zasady dotyczą przede wszystkim ochrony rafy koralowej przed zniszczeniem! 

Pierwsza pomoc po ukłuciu jadowitym kolcem: moczenie kończyny w gorącej wodzie (ale nie takiej, która spowoduje poparzenie), środki przeciwbólowe, wizyta u lekarza. 


parzący koralowiec, nurkowanie, EgiptPoparzenia przez koralowce

Z parzących koralowców możemy spotkać w Morzu Czerwonym koral ognisty, który powoduje długo gojącą się, czerwoną wysypkę. Najlepszym sposobem uniknięcia poparzenia przez koralowce jest zachowanie odległości i nie dotykanie rafy. Inne potencjalnie mocno parzące zwierzęta jak na przykład meduzy - gatunki spotykane w Morzu Czerwonym nie są niebezpieczne. Czasem zdarza się dotknięcie parzącego planktonu ale jest to porównywalne z ugryzieniem małej mrówki.

Pierwsza pomoc w poparzeniu przez koralowce polega na długim przemywaniu/okładaniu poparzenia octem lub w  przypadku jego braku sokiem z cytryny lub limonki. W razie konieczności zgłoś się do lekarza. 
  


Fale i prądy morskie 

Niestety dość często ludzie nie uświadamiają sobie, że w morzu mogą być prądy a przebywanie na powierzchni może być utrudnione przez fale. Najlepiej z wyprzedzeniem sprawdzić prognozę pogody w lokalnym centrum nurkowym lub na stronie internetowej

Jeśli wypływasz z osłoniętej przed falami i prądem zatoki na otwarte morze możesz nie mieć możliwości powrotu najkrótszą drogą, bo po drodze może być rafa koralowa. Powinieneś wcześniej sprawdzić jak daleko i  w którym kierunku możesz odpłynąć. 

Traktuj rafy koralowe i ich mieszkańców z uwagą. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że Ty swoją nieuwagą czy niefrasobliwością, wyrządzisz szkodę rafie niż coś stanie się Tobie. 

Autor artykułu: Pavla Charousková, tłumaczenie: Ewa Krawiec,