Chetoniki - ryby Morze Czerwone

Chetoniki mają ciało bocznie spłaszczone i intensywne ubarwienie

Chetoniki to niewielkie ryby występujące na rafach koralowych w ciepłych wodach tropikalnych mórz koralowych - Morzu Czerwonym, Oceanie Indyjskim i w zachodniej części Oceanu Spokojnego. 

W sumie występuje około 120 gatunków tych rybek. Należą one do rodziny morskich ryb okoniokształtnych. Podczas nurkowań na rafach w Hurghadzie (Egipt, Morze Czerwone) zwykle spotykamy około 10 gatunków. Idealne miejsca do oglądania i fotografowania tych ryb to płytkie ogrody koralowe jak na przykład Gotta Abu Ramada w Hurghadzie. 

Ciało chetonikowatych jest bocznie spłaszczone, otwór gębowy wysunięty i mały. Oczy są duże z ciemną obwódką. Większość gatunków tych ryb jest intensywnie ubarwiona, a wzory przypominają ubarwienie motyli. Dlatego też ich potoczna nazwa to ryby motyle.

Wiele gatunków, w tylnej części ciała posiada wzór na skórze, który imituje oko tzw. fałszywe oko. Jego obecność ma najprawdopodobniej dezorientować drapieżnika co do kierunku ucieczki. 

Chetoniki mogą mieć partnera na całe życie 

Mogą żyć pojedynczo, parami lub w większych grupach. Chetoniki składają ikrę bezpośrednio do wody - staje się ona częścią planktonu. Ryby te zwykle żyją od 8 do 10 lat.

Rybki te żyją w środowisku rafy koralowej i odżywiają się polipami lub czułkami jamochłonów lub wieloszczetów.

Autor artykułu: Pavla Charousková, tłumaczenie: Ewa Krawiec,

Chetonikowate w Morzu Czerwonym

ryby Morze Czerwone chetonikowate

Morze Czerwone ryby

Morze Czerwone ryby