Nazwy miejsc nurkowych w Hurghadzie a kształty i budowa raf koralowych

Ukształtowanie i budowa raf koralowych możne mieć odzwierciedlenie w nazwie miejsca nurkowego - warto to wiedzieć wybierając się na nurkowania w Hurghadzie (Egipt).

GotaGota
Rafa o okrągłym lub owalnym kształcie.
W Hurghadzie na przykład rafa: Gota Abu Ramada albo Gota Abu Galawa
  
ShaabShaab (Sha’ab) 
Duża, zwarta i najczęściej wydłużona rafa – zazwyczaj każda rozległa rafa, która nie ma okrągłego kształtu tak jak gota.
W Hurghadzie na przykład rafa: Shaab Sabina 
  
ErgErg
Zazwyczaj okrągła rafa, mniejsza niż gota. Rafa tego rodzaju może występować osobno lub być częścią większej rafy. Termin erg bywa również używany do nazwania dużej koralowej wieży. Niewielka różnica w znaczeniu słów erg i aruk powoduje, że często te określenia bywają używane zamiennie. W Hurghadzie na przykład rafa: Erg Abu Ramada
  
ArukAruk
Mniejsza koralowa wieża, najczęściej położona w pobliżu większej rafy. Niektóre z wież tego typu wyrastają kilka metrów nad dnem, inne sięgają nieomal do powierzchni.
W Hurghadzie na przykład: Aruk Talata albo Aruk Giftun
  
ShabrourShabrour
W języku egipskim słowo „shabrour” oznacza „obok”. Rafy, które mają w swojej nazwę słowo shabrour znajdują się w pobliżu większej rafy lub ważnego miejsca.
W Hurghadzie na przykład: Shabrour Umm Gamar
  
HabiliHabili
Dosłowne znaczenie: „przyszły” opisuje formację raf koralowych, które nie sięgają blisko powierzchni. Rafy typu habili z reguły zaczynają się 3-5 metrów pod powierzchnią wody i charakteryzują się pięknymi, rozrośniętymi ogrodami koralowymi. Ponieważ rafy te są schowane pod powierzchnią i nie mają osłony przed wiatrem i falami to można na nich nurkować tylko w bezwietrzne dni. W Hurghadzie na przykład: Carless Reef
  
TorfaTorfa
Nazwą tą określa się rafy będące częścią większej rafy lub wyspy. W tłumaczeniu: „część”. Ważne aby nie mylić torfy z shabrour.
W Hurghadzie na przykład: Torfa Ben el Gebel
  
Farsha
W przeciwieństwie do habili rafy typu farsha kończą się dość głęboko pod powierzchnią wody:10-15 metrów. Ponieważ rafy tego typu bardzo często wystawione są na działanie prądów to nurkowania na nich należą do dość trudnych. Zanurzanie i wynurzanie w toni wody wymaga dobrych umiejętności nurkowych.
W Marsa Alam na przykład: Farsha Elphinstone
  

Niektóre rafy koralowe w Egipcie nie zawierają w swojej nazwie informacji o kształcie, ale są poprzedzone słowami:

Abu - ojciec. W Hurghadzie na przykład rafa: Abu Ramada South.

Umm - matka. W Hurghadzie na przykład rafa: Umm Gamar.
  

Inne miejsca nurkowe mogą zawierać inne określenia:

Kebir (forma męska)/Kebira (forma żeńska) - oznacza: duży.

Soghayr - oznacza: mały. Czasami zapisywany jako Soraya.

Ras - określa półwysep lub przylądek.

Marsa - zatoka przy wybrzeżu. W Hurghadzie na przykład rafa: Marsa Abu Galawa.

Fanous - oznacza latarnię. W Hurghadzie rafa: El Fanous East i West.

Gezirat/Geziret - wyspa.

Fosma - jest to wąski kanał między dwoma farami lub przerwa w rafie.
  

Jeśli znamy nazwę miejsca nurkowego, na które płyniemy łodzią nurkową w Hurghadzie, to jeszcze zanim obejrzymy mapę tego miejsca, wstępnie i bardzo ogólnie możemy mieć wyobrażenie o typie rafy, na której zanurkujemy. 

Autor artykułu: Ewa Krawiec,

Rafa koralowa Hurghada, Morze Czerwone

Morze Czerwone